Home Product Index Resistors Through Hole Resistors RNF18FTD261R
Stackpole Electronics Inc. RNF18FTD261R
Part Number
RNF18FTD261R
Description
RES 261 OHM 1/8W 1% AXIAL
Product Parameter
Part Number RNF18FTD261R
Part Status Active
Resistance (Ohms) 261
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)