Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount RNCF1210DKE200R
Stackpole Electronics Inc. RNCF1210DKE200R
Part Number
RNCF1210DKE200R
Description
RES SMD 200 OHM 0.5% 1/3W 1210
Product Parameter
Part Number RNCF1210DKE200R
Part Status Active
Resistance (Ohms) 200
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.333W, 1/3W
Composition Thin Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package 1210
Size / Dimension 0.122" L x 0.094" W (3.10mm x 2.40mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)