Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount RNCF0603BKE121R
Stackpole Electronics Inc. RNCF0603BKE121R
Part Number
RNCF0603BKE121R
Description
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/10W 0603
Product Parameter
Part Number RNCF0603BKE121R
Part Status Active
Resistance (Ohms) 121
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Composition Thin Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package 0603
Size / Dimension 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)