Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount RNCF0402DTC294R
Stackpole Electronics Inc. RNCF0402DTC294R
Part Number
RNCF0402DTC294R
Description
RES SMD 294 OHM 0.5% 1/16W 0402
Product Parameter
Part Number RNCF0402DTC294R
Part Status Active
Resistance (Ohms) 294
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thin Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)