Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount RMCP1206FT510R
Stackpole Electronics Inc. RMCP1206FT510R
Part Number
RMCP1206FT510R
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES SMD 510 OHM 1% 1/3W 1206
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Stackpole Electronics, Inc.
Product Parameter
Part Number RMCP1206FT510R
Part Status Active
Resistance (Ohms) 510
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.333W, 1/3W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package 1206
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)