Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount RMCF0805JG330R
Stackpole Electronics Inc. RMCF0805JG330R
Part Number
RMCF0805JG330R
Description
RES SMD 330 OHM 5% 1/8W 0805
Product Parameter
Part Number RMCF0805JG330R
Part Status Active
Resistance (Ohms) 330
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package 0805
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)