Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount RMCF0603JT9K10
Stackpole Electronics Inc. RMCF0603JT9K10
Part Number
RMCF0603JT9K10
Description
RES SMD 9.1K OHM 5% 1/10W 0603
Product Parameter
Part NumberRMCF0603JT9K10
Part StatusActive
Resistance (Ohms)9.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)