Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount RGC0805FTC24K9
Stackpole Electronics Inc. RGC0805FTC24K9
Part Number
RGC0805FTC24K9
Description
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/8W 0805
Product Parameter
Part Number RGC0805FTC24K9
Part Status Active
Resistance (Ohms) 24.9k
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thick Film
Features -
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package 0805
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)