Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes SMAJ110CATR
SMC Diode Solutions SMAJ110CATR
Part Number
SMAJ110CATR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC SMA
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
SMC Diode Solutions
Product Parameter
Part NumberSMAJ110CATR
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)110V
Voltage - Breakdown (Min)122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp177V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.3A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)