Home Product Index Power Supplies - External/Internal (Off-Board) AC DC Converters MB60S12K
SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands MB60S12K
Part Number
MB60S12K
Manufacturer
SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Description
AC/DC CONVERTER 12V 55W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
AC DC Converters
In Stock 170 pcs
    20.40000/pcs
  • 5 pcs
    19.80000/pcs
  • 10 pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMB60S12K
Part StatusActive
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4.58A
Power (Watts)55W
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency83%
Operating Temperature-10°C ~ 80°C (With Derating)
FeaturesUniversal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.00" L x 2.00" W x 1.00" H (76.2mm x 50.8mm x 25.4mm)