Home Product Index Power Supplies - External/Internal (Off-Board) AC DC Converters GPC140-15
SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands GPC140-15
Part Number
GPC140-15
Manufacturer
SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Description
AC/DC CONVERTER 15V 140W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
AC DC Converters
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberGPC140-15
Part StatusObsolete
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)9.3A
Power (Watts)140W (160W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesAdjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.50" L x 4.50" W x 2.12" H (215.9mm x 114.3mm x 53.9mm)