Home Product Index Power Supplies - External/Internal (Off-Board) AC DC Converters SWG050-12-C-R-CN
Sanken SWG050-12-C-R-CN
Part Number
SWG050-12-C-R-CN
Manufacturer
Sanken
Description
AC/DC CONVERTER 12V 50W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
AC DC Converters
Sanken
In Stock 404 pcs
    33.00400/pcs
  • 35 pcs
Product Parameter
Part NumberSWG050-12-C-R-CN
Part StatusActive
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4.3A
Power (Watts)50W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency82%
Operating Temperature-10°C ~ 71°C (With Derating)
FeaturesDC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.82" L x 3.25" W x 1.36" H (122.5mm x 82.5mm x 34.5mm)