Home Product Index Power Supplies - External/Internal (Off-Board) AC DC Converters SWF150P-48-LC
Sanken SWF150P-48-LC
Part Number
SWF150P-48-LC
Description
AC/DC CONVERTER 48V 150W
Sanken
In Stock 388 pcs
    33.55750/pcs
  • 24 pcs
Product Parameter
Part NumberSWF150P-48-LC
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3.2A
Power (Watts)150W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency91%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.40" L x 3.35" W x 1.85" H (188.0mm x 85.0mm x 47.0mm)