Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 50RX30220MCA10X20
Rubycon 50RX30220MCA10X20
Part Number
50RX30220MCA10X20
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
Product Parameter
Part Number 50RX30220MCA10X20
Part Status Active
Capacitance 220µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature -40°C ~ 130°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Ripple Current - Low Frequency 623mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency 890mA @ 100kHz
Impedance 82 mOhm
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)