Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 420MXK330MEFC35X25
Rubycon 420MXK330MEFC35X25
Part Number
420MXK330MEFC35X25
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
    2.77200/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part Number 420MXK330MEFC35X25
Part Status Active
Capacitance 330µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 420V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Ripple Current - Low Frequency 1.45A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency 2.03A @ 10kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)