Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 420MXK330MEFC22X50
Rubycon 420MXK330MEFC22X50
Part Number
420MXK330MEFC22X50
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
    2.52000/pcs
  • 200 pcs
Product Parameter
Part Number 420MXK330MEFC22X50
Part Status Active
Capacitance 330µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 420V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Ripple Current - Low Frequency 1.85A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency 2.59A @ 10kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)