Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 16RX30330M8X11.5
Rubycon 16RX30330M8X11.5
Part Number
16RX30330M8X11.5
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
Product Parameter
Part Number 16RX30330M8X11.5
Part Status Active
Capacitance 330µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature -40°C ~ 130°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Ripple Current - Low Frequency 252mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency 360mA @ 100kHz
Impedance 220 mOhm
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)