Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 100YXJ1M5X11
Rubycon 100YXJ1M5X11
Part Number
100YXJ1M5X11
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
Product Parameter
Part Number100YXJ1M5X11
Part StatusActive
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency7mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency20mA @ 100kHz
Impedance4.5 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)