Home Product Index Resistors Chassis Mount Resistors UAL25-40RF8
Riedon UAL25-40RF8
Part Number
UAL25-40RF8
Description
RES CHAS MNT 40 OHM 1% 25W
Riedon
In Stock 95 pcs
    1.69500/pcs
  • 10 pcs
    1.51250/pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberUAL25-40RF8
Part StatusActive
Resistance (Ohms)40
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.063" L x 1.079" W (27.00mm x 27.40mm)
Height - Seated (Max)0.575" (14.60mm)