Home Product Index Resistors Chassis Mount Resistors UAL10-5RF8
Riedon UAL10-5RF8
Part Number
UAL10-5RF8
Manufacturer
Riedon
Description
RES CHAS MNT 5 OHM 1% 10W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chassis Mount Resistors
Riedon
In Stock 12 pcs
    1.54500/pcs
  • 10 pcs
    1.38000/pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberUAL10-5RF8
Part StatusActive
Resistance (Ohms)5
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.752" L x 0.799" W (19.10mm x 20.30mm)
Height - Seated (Max)0.417" (10.60mm)