Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount S2-100RF1
Riedon S2-100RF1
Part Number
S2-100RF1
Manufacturer
Riedon
Description
RES SMD 100 OHM 1% 1W 2615
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Riedon
    0.29260/pcs
  • 300 pcs
    0.29260/pcs
  • 600 pcs
  • 900 pcs
Product Parameter
Part NumberS2-100RF1
Part StatusActive
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.260" L x 0.154" W (6.60mm x 3.90mm)
Height - Seated (Max)0.142" (3.60mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
Related Products
S2-03E
Manufacturer: Cynergy 3
Description: RELAY REED SPST 3V
In Stock: 0
S2-03P
Manufacturer: Cynergy 3
Description: RELAY REED SPST 250MA 3V