Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount CSR2512C0R001F
Riedon CSR2512C0R001F
Part Number
CSR2512C0R001F
Manufacturer
Riedon
Description
RES SMD 0.001 OHM 1% 3W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Riedon
Product Parameter
Part NumberCSR2512C0R001F
Part StatusActive
Resistance (Ohms)0.001
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.118" W (6.35mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.033" (0.85mm)