Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount CSR2512A0R04F
Riedon CSR2512A0R04F
Part Number
CSR2512A0R04F
Manufacturer
Riedon
Description
RES SMD 0.04 OHM 1% 2W 2512
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Riedon
Product Parameter
Part NumberCSR2512A0R04F
Part StatusActive
Resistance (Ohms)0.04
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.035" (0.90mm)