Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount CSR2512A0R015F
Riedon CSR2512A0R015F
Part Number
CSR2512A0R015F
Manufacturer
Riedon
Description
RES SMD 0.015 OHM 1% 2W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Riedon
Product Parameter
Part NumberCSR2512A0R015F
Part StatusActive
Resistance (Ohms)0.015
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.035" (0.90mm)