Home Product Index Fans, Thermal Management DC Fans FAD1-08038CBAW12
Qualtek FAD1-08038CBAW12
Part Number
FAD1-08038CBAW12
Manufacturer
Qualtek
Description
FAN AXIAL 80.5X38MM 12VDC WIRE
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
DC Fans
Qualtek
    4.23758/pcs
  • 576 pcs
Product Parameter
Part NumberFAD1-08038CBAW12
Part StatusActive
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80.5mm L x 80.5mm H
Width38.00mm
Air Flow30.6 CFM (0.866m³/min)
Static Pressure0.087 in H2O (21.7 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise25.5 dB(A)
Power (Watts)0.840W