Home Product Index Transformers Specialty Transformers PH9085.089NLT
Pulse Electronics Corporation PH9085.089NLT
Part Number
PH9085.089NLT
Manufacturer
Pulse Electronics Corporation
Description
XFMR GATE-DR 8CT:9CT SM NPB
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Specialty Transformers
Pulse Electronics Corporation
Product Parameter
Part NumberPH9085.089NLT
Part StatusActive
Inductance1.16mH
For Use With/Related ProductsMAX253
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.319" L x 0.280" W (8.10mm x 7.10mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)