Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors PF0580.562NL
Pulse Electronics Corporation PF0580.562NL
Part Number
PF0580.562NL
Description
FIXED IND 5.6UH 1.9A 90 MOHM SMD
Family
Fixed Inductors
Pulse Electronics Corporation
    0.42000/pcs
  • 10 pcs
    0.36750/pcs
Product Parameter
Part NumberPF0580.562NL
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance5.6µH
Tolerance±15%
Current Rating1.9A
Current - Saturation1.4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)90 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test-
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.185" L x 0.165" W (4.70mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max)0.137" (3.48mm)