Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors PF0580.153NL
Pulse Electronics Corporation PF0580.153NL
Part Number
PF0580.153NL
Description
FIXED IND 15UH 1.3A 197 MOHM SMD
Pulse Electronics Corporation
    0.42000/pcs
  • 10 pcs
    0.36750/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberPF0580.153NL
Material - Core-
Inductance15µH
Tolerance±15%
Current Rating1.3A
Current - Saturation850mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)197 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test-
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.185" L x 0.165" W (4.70mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max)0.137" (3.48mm)