Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors PF0560.153NL
Pulse Electronics Corporation PF0560.153NL
Part Number
PF0560.153NL
Description
FIXED IND 15UH 3.1A 50 MOHM SMD
Pulse Electronics Corporation
In Stock 375 pcs
    0.77000/pcs
  • 10 pcs
    0.71500/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberPF0560.153NL
Material - Core-
Inductance15µH
Tolerance±30%
Current Rating3.1A
Current - Saturation3.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)50 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant19MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.409" L x 0.406" W (10.40mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)