Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Arrays, Signal Transformers PF0553.473NLT
Pulse Electronics Corporation PF0553.473NLT
Part Number
PF0553.473NLT
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 47UH SMD
Pulse Electronics Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberPF0553.473NLT
Part StatusActive
Number of Coils2
Test Inductance - Connected In Series190µH
Inductance - Connected In Parallel47µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel2.9A
Current Rating - Series1.5A
Current Saturation - Parallel5.3A
Current Saturation - Series2.6A
DC Resistance (DCR) - Parallel72 mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series290 mOhm Max
ShieldingShielded
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height0.315" (8.00mm)