Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Arrays, Signal Transformers PF0553.104NL
Pulse Electronics Corporation PF0553.104NL
Part Number
PF0553.104NL
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 100UH SMD
Pulse Electronics Corporation
In Stock 385 pcs
    1.01000/pcs
  • 10 pcs
    0.93000/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberPF0553.104NL
Part StatusActive
Number of Coils2
Test Inductance - Connected In Series400µH
Inductance - Connected In Parallel100µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel1.9A
Current Rating - Series970mA
Current Saturation - Parallel3.6A
Current Saturation - Series1.8A
DC Resistance (DCR) - Parallel160 mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series650 mOhm Max
ShieldingShielded
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height0.343" (8.71mm)