Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Arrays, Signal Transformers PF0552.683NL
Pulse Electronics Corporation PF0552.683NL
Part Number
PF0552.683NL
Description
FIXED IND ARRAY 68UH 2.22A
Pulse Electronics Corporation
In Stock 87 pcs
    0.97500/pcs
  • 10 pcs
    0.90000/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberPF0552.683NL
Part StatusActive
Number of Coils2
Test Inductance - Connected In Series270µH
Inductance - Connected In Parallel68µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel2.8A
Current Rating - Series1.4A
Current Saturation - Parallel2.7A
Current Saturation - Series1.4A
DC Resistance (DCR) - Parallel100 mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series400 mOhm Max
ShieldingShielded
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height0.236" (6.00mm)