Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Arrays, Signal Transformers PF0552.473NLT
Pulse Electronics Corporation PF0552.473NLT
Part Number
PF0552.473NLT
Manufacturer
Pulse Electronics Corporation
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 47UH SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Arrays, Signal Transformers
Pulse Electronics Corporation
Product Parameter
Part NumberPF0552.473NLT
Part StatusActive
Number of Coils2
Test Inductance - Connected In Series190µH
Inductance - Connected In Parallel47µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel3.2A
Current Rating - Series1.7A
Current Saturation - Parallel3.2A
Current Saturation - Series1.6A
DC Resistance (DCR) - Parallel69 mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series270 mOhm Max
ShieldingShielded
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height0.236" (6.00mm)