Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Arrays, Signal Transformers PF0552.472NL
Pulse Electronics Corporation PF0552.472NL
Part Number
PF0552.472NL
Description
FIXED IND ARRAY 4.7UH 7.18A
Family
Arrays, Signal Transformers
Pulse Electronics Corporation
In Stock 90 pcs
    0.97500/pcs
  • 10 pcs
    0.90000/pcs
Product Parameter
Part NumberPF0552.472NL
Part StatusActive
Number of Coils2
Test Inductance - Connected In Series21µH
Inductance - Connected In Parallel5.3µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel8.5A
Current Rating - Series4.3A
Current Saturation - Parallel9.8A
Current Saturation - Series4.9A
DC Resistance (DCR) - Parallel9.2 mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series37 mOhm Max
ShieldingShielded
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height0.236" (6.00mm)