Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors PA4308.102NLT
Pulse Electronics Corporation PA4308.102NLT
Part Number
PA4308.102NLT
Manufacturer
Pulse Electronics Corporation
Description
FIXED IND 1UH 12A 35 MOHM SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
Pulse Electronics Corporation
    0.54500/pcs
  • 10 pcs
    0.50450/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberPA4308.102NLT
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1µH
Tolerance±30%
Current Rating12A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)35 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)