Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors PA3784.181HL
Pulse Electronics Corporation PA3784.181HL
Part Number
PA3784.181HL
Manufacturer
Pulse Electronics Corporation
Description
FIXED IND 180NH 70A 0.18 MOHM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
Pulse Electronics Corporation
In Stock 227 pcs
    0.59500/pcs
  • 10 pcs
    0.55250/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberPA3784.181HL
Part StatusActive
Type-
Material - Core-
Inductance180nH
Tolerance±10%
Current Rating70A
Current - Saturation55A
Shielding-
DC Resistance (DCR)0.18 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.394" L x 0.315" W (10.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)