Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors PA0513.441NL
Pulse Electronics Corporation PA0513.441NL
Part Number
PA0513.441NL
Manufacturer
Pulse Electronics Corporation
Description
FIXED IND 440NH 45A 0.32 MOHM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
Pulse Electronics Corporation
In Stock 260 pcs
    0.86000/pcs
  • 10 pcs
    0.79500/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberPA0513.441NL
Part StatusActive
Type-
Material - Core-
Inductance440nH
Tolerance±20%
Current Rating45A
Current - Saturation30A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)0.32 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test-
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.530" L x 0.510" W (13.46mm x 12.95mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Related Products
PA05
Manufacturer: Apex Microtechnology
Description: IC OPAMP POWER 3MHZ 12DIP