Home Product Index Transformers Power Transformers DPC-28-160B50
Pulse Electronics Corporation DPC-28-160B50
Part Number
DPC-28-160B50
Manufacturer
Pulse Electronics Corporation
Description
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Power Transformers
Pulse Electronics Corporation
    2.86935/pcs
  • 270 pcs
Product Parameter
Part NumberDPC-28-160B50
Part StatusActive
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 14V, Series 28V
Current - Output (Max)Parallel 320mA, Series 160mA
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max4.4 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension41.28mm L x 31.75mm W
Height - Seated (Max)34.93mm