Home Product Index Transformers Power Transformers DPC-120-200B40
Pulse Electronics Corporation DPC-120-200B40
Part Number
DPC-120-200B40
Manufacturer
Pulse Electronics Corporation
Description
XFRMR LAMINATED 24VA THRU HOLE
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Power Transformers
Pulse Electronics Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberDPC-120-200B40
Part StatusActive
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 60V, Series 120V
Current - Output (Max)Parallel 400mA, Series 200mA
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max24 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension41.28mm L x 57.15mm W
Height - Seated (Max)34.93mm