Home Product Index Transformers Power Transformers BV054-5388.0
Pulse Electronics Corporation BV054-5388.0
Part Number
BV054-5388.0
Manufacturer
Pulse Electronics Corporation
Description
XFRMR LAMINATED 16VA THRU HOLE
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Power Transformers
Pulse Electronics Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberBV054-5388.0
Part StatusObsolete
TypeLaminated Core
Voltage - Primary230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 9V, Series 18V
Current - Output (Max)Parallel 1.776A, Series 888mA
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max16 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension65.00mm L x 51.00mm W
Height - Seated (Max)38.80mm