Home Product Index Audio Products Alarms, Buzzers, and Sirens AT-1224-TWT-12V-R
PUI Audio, Inc. AT-1224-TWT-12V-R
Part Number
AT-1224-TWT-12V-R
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
Description
AUDIO MAGNETIC XDCR 6-15V TH
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Alarms, Buzzers, and Sirens
PUI Audio, Inc.
    0.75500/pcs
  • 10 pcs
    0.68750/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberAT-1224-TWT-12V-R
Part StatusActive
Driver CircuitryTransducer, Externally Driven
Input TypePeak-Peak Signal
Voltage - Rated12V
Voltage Range6 ~ 15V
Frequency2.4kHz
TechnologyMagnetic
Operating ModeSingle Tone
Duration-
Sound Pressure Level (SPL)85dB @ 12V, 10cm
Current - Supply40mA
Port LocationTop
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Approvals-
RatingsWashable
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPC Pins
Size / Dimension0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max)0.362" (9.20mm)