Preci-Dip 800-V3-059-40-001101
Part Number
800-V3-059-40-001101
Manufacturer
Preci-Dip
Description
CONN HDR 59POS 0.100 SMD R/A
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Preci-Dip
    3.91264/pcs
  • 70 pcs
Product Parameter
Part Number800-V3-059-40-001101
Part StatusActive
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
StyleBoard to Board
ShroudingUnshrouded
Number of Positions59
Number of Positions LoadedAll
Number of Rows1
Row Spacing - Mating-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Contact Length - Mating0.191" (4.85mm)
Contact Length - Post-
Overall Contact Length-
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Contact ShapeCircular
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating29.5µin (0.75µm)
Contact Finish - PostTin
Contact MaterialBrass
Insulation MaterialPolycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Features-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C