Phihong USA PSAC60W-560-R-CNR2
Part Number
PSAC60W-560-R-CNR2
Manufacturer
Phihong USA
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 60W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
AC DC Desktop, Wall Adapters
PHIHONG USA
phihong is one of the leading power adapter companies in the world.
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberPSAC60W-560-R-CNR2
Part StatusObsolete
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output56V
Current - Output (Max)1.08A
Power (Watts)60W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension5.12" L x 2.36" W x 1.30" H (130.0mm x 60.0mm x 32.0mm)