Phihong USA PSAC30U-120-R-C4
Part Number
PSAC30U-120-R-C4
Manufacturer
Phihong USA
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
AC DC Desktop, Wall Adapters
PHIHONG USA
phihong is one of the leading power adapter companies in the world.
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberPSAC30U-120-R-C4
Part StatusObsolete
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 1.35mm I.D. x 3.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension4.07" L x 1.65" W x 1.13" H (103.4mm x 42.0mm x 28.7mm)