Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - RF MA2SP0500L
Panasonic Electronic Components MA2SP0500L
Part Number
MA2SP0500L
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
DIODE PIN 60V 50MA SSMINI-2P
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Diodes - RF
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
Product Parameter
Part NumberMA2SP0500L
Part StatusObsolete
Diode TypePIN - Single
Voltage - Peak Reverse (Max)60V
Current - Max50mA
Capacitance @ Vr, F2.4pF @ 0V, 1MHz
Resistance @ If, F5.5 Ohm @ 10mA, 100MHz
Power Dissipation (Max)-
Operating Temperature150°C (TJ)