Home Product Index Relays Power Relays, Over 2 Amps JS1F-B-12V
Panasonic Electric Works JS1F-B-12V
Part Number
JS1F-B-12V
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Power Relays, Over 2 Amps
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberJS1F-B-12V
Part StatusObsolete
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current30mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 100VDC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC