Home Product Index Relays Power Relays, Over 2 Amps JC2AF-TM-DC12V-F
Panasonic Electric Works JC2AF-TM-DC12V-F
Part Number
JC2AF-TM-DC12V-F
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 12V
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Power Relays, Over 2 Amps
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberJC2AF-TM-DC12V-F
Part StatusObsolete
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current83.3mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time30ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)