Home Product Index Relays Power Relays, Over 2 Amps JC1AF-DC24V
Panasonic Electric Works JC1AF-DC24V
Part Number
JC1AF-DC24V
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 24V
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Power Relays, Over 2 Amps
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberJC1AF-DC24V
Part StatusObsolete
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current37.5mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)15A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC