Home Product Index Circuit Protection TVS - Varistors, MOVs ERZ-E08B331CS
Panasonic Electronic Components ERZ-E08B331CS
Part Number
ERZ-E08B331CS
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
VARISTOR 330V 3.5KA DISC 10.5MM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Varistors, MOVs
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
Product Parameter
Part NumberERZ-E08B331CS
Part StatusActive
Varistor Voltage (Min)297V
Varistor Voltage (Typ)330V
Varistor Voltage (Max)363V
Current - Surge3.5kA
Energy58J
Number of Circuits1
Maximum AC Volts210VAC
Maximum DC Volts270VDC
Capacitance @ Frequency300pF @ 1kHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDisc 10.5mm