Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors ELJ-PC2R2MF3
Panasonic Electronic Components ELJ-PC2R2MF3
Part Number
ELJ-PC2R2MF3
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
FIXED IND 2.2UH 700MA 190 MOHM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberELJ-PC2R2MF3
Part StatusObsolete
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating700mA
Current - Saturation330mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)190 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant95MHz
Ratings-
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Frequency - Test1MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)